Sort by

Jerm has logged 123 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★
Edit this entry  
25
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
Edit this entry  
27
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry