livdaws has logged 141 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Mulan II

Mulan II

2004
×
Edit this entry  
26
Mulan

Mulan

1998
×
Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Girl King

The Girl King

2015
×
★★
Edit this entry  
01
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Two on a Guillotine

Two on a Guillotine

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
★½
Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bare

Bare

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
The Firefly

The Firefly

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Temple Grandin

Temple Grandin

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
And the Band Played On

And the Band Played On

1993
×
★★★
Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Edit this entry  
31
Scary Godmother: Halloween Spooktakular

Scary Godmother: Halloween Spooktakular

2003
×
Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Freakonomics

Freakonomics

2010
×
Edit this entry  
20
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★
Edit this entry  
19
Selena

Selena

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Edit this entry  
13
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
All About E

All About E

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
AWOL

AWOL

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Midnight Swim

The Midnight Swim

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
XX

XX

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
6 Years

6 Years

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
A Teacher

A Teacher

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blush

Blush

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Edit this entry  
28
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
Pan

Pan

2015
×
Edit this entry