Sort by

Andrew has logged 847 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Core

The Core

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Carry On Dick

Carry On Dick

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Carry On Matron

Carry On Matron

1972
×
★★★
Edit this entry  
27
Carry On Again Doctor

Carry On Again Doctor

1969
×
★★★
Edit this entry  
27
Carry On Doctor

Carry On Doctor

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Penitentiary II

Penitentiary II

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Penitentiary

Penitentiary

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Death Kiss

The Death Kiss

1932
×
★★★
Edit this entry  
22
A Cosmic Christmas

A Cosmic Christmas

1977
×
★★
Edit this entry  
21
Night of Terror

Night of Terror

1933
×
★★★½
Edit this entry  
21
Revolt of the Zombies

Revolt of the Zombies

1936
×
★½
Edit this entry  
21
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Other Hell

The Other Hell

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
Women's Prison Massacre

Women's Prison Massacre

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
The Eagle Has Landed

The Eagle Has Landed

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Ghost Train

The Ghost Train

1941
×
★★½
Edit this entry  
16
Patton Oswalt: Annihilation

Patton Oswalt: Annihilation

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Fury of the Wolf Man

The Fury of the Wolf Man

1972
×
★★
Edit this entry  
15
Howling III: The Marsupials

Howling III: The Marsupials

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cry of the Werewolf

Cry of the Werewolf

1944
×
★★★½
Edit this entry  
15
Face of the Screaming Werewolf

Face of the Screaming Werewolf

1964
×
★★
Edit this entry  
15
Werewolf in a Girls' Dormitory

Werewolf in a Girls' Dormitory

1961
×
★★½
Edit this entry  
15
Daughter of Dr. Jekyll

Daughter of Dr. Jekyll

1957
×
★★★
Edit this entry  
13
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★
Edit this entry  
13
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
These Dangerous Years

These Dangerous Years

1957
×
★★★
Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Carry On at Your Convenience

Carry On at Your Convenience

1971
×
★★½
Edit this entry  
12
Carry On Henry

Carry On Henry

1971
×
★★½
Edit this entry  
12
Carry On Camping

Carry On Camping

1969
×
★★★½
Edit this entry  
12
Half a Sixpence

Half a Sixpence

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wildcats of St. Trinian's

The Wildcats of St. Trinian's

1980
×
★★
Edit this entry  
12
Blue Murder at St. Trinian's

Blue Murder at St. Trinian's

1957
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Pure Hell of St. Trinian's

The Pure Hell of St. Trinian's

1960
×
★★★
Edit this entry  
11
The Belles of St. Trinian's

The Belles of St. Trinian's

1954
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mark Thomas: Sex, Filth and Religion

Mark Thomas: Sex, Filth and Religion

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
Mark Thomas: Alive

Mark Thomas: Alive

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Song at Midnight

Song at Midnight

1937
×
★★★½
Edit this entry  
08
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Congo Dandies

The Congo Dandies

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
The KFC

The KFC

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Baxu and the Giants

Baxu and the Giants

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Tree of Life

The Tree of Life

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Life Is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara

Life Is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dji. Death Sails

Dji. Death Sails

2015
×
★★
Edit this entry