Sort by

Andrew has logged 41 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White House Down

White House Down

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★
Edit this entry  
31
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
31
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
I.D.

I.D.

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Next Karate Kid

The Next Karate Kid

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★
Edit this entry  
28
Blade

Blade

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
D-Tox

D-Tox

2002
×
★★½
Edit this entry  
27
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Daylight

Daylight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wake Wood

Wake Wood

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Open Your Mouth and Say... Mr. Chi Pig

Open Your Mouth and Say... Mr. Chi Pig

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
15
My Voyage to Italy

My Voyage to Italy

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Cold Skin

Cold Skin

2017
×
★★
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry