RSS feed for Phil
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Meg

The Meg

2018
×
Edit this entry  
16
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Swordfish

Swordfish

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kill Command

Kill Command

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mute

Mute

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Killing Gunther

Killing Gunther

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bushwick

Bushwick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Role Models

Role Models

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Vault

The Vault

2017
×
★★★
Edit this entry