Sort by

liv has logged 80 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry