Olivia has logged 157 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Edit this entry  
11
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Glass

Glass

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Drew Peterson: Untouchable

Drew Peterson: Untouchable

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Edit this entry