Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spy

Spy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Firestarter

Firestarter

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Along for the Ride

Along for the Ride

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dear Haiti

Dear Haiti

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonshot

Moonshot

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★
Read the review Edit this entry