𝔬𝔩𝖎𝔳𝖎𝔞 has logged 35 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coming Soon

Coming Soon

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Read the review Edit this entry  
14
Make Up

Make Up

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It's a Boy Girl Thing

It's a Boy Girl Thing

2006
×
Read the review Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
They Came Together

They Came Together

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harold Shipman: Doctor Death

Harold Shipman: Doctor Death

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry