• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★

  • Spencer

    ★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★½

  • Dune

  • The Hand of God

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★★

  • Pig

    ★★★½

  • France

    ★★★★

  • Titane

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Annette

    ★★½

  • Mary J. Blige's My Life

  • The Woman in the Window

  • Philly D.A.

  • Exterminate All the Brutes

  • Petite Maman

    ★★★★

  • Poly Styrene: I Am a Cliché

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Mayday

    ★★½

  • Taming the Garden

    ★★★½

  • The Blazing World

    ★★

  • Passing

    ★★★

  • Faya Dayi

    ★★★★★

  • How It Ends

    ★½

  • In the Earth

    ★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • Citadel

  • Education

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • A Concerto Is a Conversation

  • The Life Ahead

    ★★★½

  • French Exit

    ★★★

  • The Good Lord Bird

  • Little Fish

    ★★½

  • The Comey Rule

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • We Are Who We Are

  • Concrete Cowboy

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★

  • And Tomorrow the Entire World

    ★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Dear Comrades!

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★½

  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

  • Beethoven In Beijing

  • She Dies Tomorrow

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The Surrogate

    ★★★½

  • Unorthodox

    ★★★½

  • The Plot Against America

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Mayor

    ★★★★★

  • All Hands on Deck!

    ★★★½

  • Mogul Mowgli

    ★★★★

  • The Present

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Tesla

    ★½

  • Downhill

  • Minari

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★