Sort by

elizabeth has logged 166 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Angst

Angst

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry