Sort by

elizabeth has logged 142 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
16
Simple Simon

Simple Simon

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Where Hands Touch

Where Hands Touch

2018
×
Edit this entry  
09
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jon Stewart: Unleavened

Jon Stewart: Unleavened

1996
×
Read the review Edit this entry  
02
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read other review Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry