Lizard has logged 139 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planet of the Erotic Ape

Planet of the Erotic Ape

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Equals

Equals

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read prior review Edit this entry  
23
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read prior review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
08
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★½
Edit this entry  
29
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
½
Edit this entry  
28
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry