Lizard has logged 46 entries for films rated ★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Edit this entry  
09
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Edit this entry  
02
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Othello

Othello

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
The KLF: The White Room

The KLF: The White Room

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
The KLF: Waiting

The KLF: Waiting

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Sing

Sing

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Less Than Human

Less Than Human

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Lessons from the Night

Lessons from the Night

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Theorem

Theorem

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Notes for a Film in India

Notes for a Film in India

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Witches

The Witches

1967
×
★★★
Edit this entry  
10
Pasolini interviews Ezra Pound

Pasolini interviews Ezra Pound

1967
×
★★★
Edit this entry  
22
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La ricotta

La ricotta

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Accattone

Accattone

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carne

Carne

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brick

Brick

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Edit this entry  
20
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry