Sort by

Liz has logged 325 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Matt Shepard Is a Friend of Mine

Matt Shepard Is a Friend of Mine

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★
Edit this entry  
08
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Edit this entry  
02
Winter Kept Us Warm

Winter Kept Us Warm

1965
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
31
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★½
Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Winter

The Last Winter

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sisters

Sisters

1972
×
★★
Edit this entry  
05
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Woman in Black

The Woman in Black

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Grip of the Strangler

Grip of the Strangler

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Olivia

Olivia

1951
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★½
Edit this entry  
29
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Edit this entry