Sort by

Liz has logged 39 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★
Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Young Törless

Young Törless

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beowulf

Beowulf

2007
×
½
Edit this entry  
15
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
Edit this entry  
14
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★½
Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Edit this entry  
10
Bad Hair

Bad Hair

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★½
Edit this entry  
08
El sur

El sur

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Edit this entry