Sort by

Lucas has logged 168 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window

The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry