• 1917

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • Upgrade

    ★★★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Baby Driver

  • Moana

  • Hacksaw Ridge

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

  • Your Name.

  • The Nice Guys

  • Don't Breathe

  • Demolition

    ★★★★

  • Room

  • The Lobster

    ★★★

  • Brooklyn

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Love, Rosie

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Wild Tales

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Enemy

  • Prisoners

  • Now You See Me

  • Les Misérables

    ★★★

  • End of Watch

    ★★★½

  • Disconnect

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • Silver Linings Playbook

  • 21 Jump Street

  • Drive

  • Incendies

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Inception

  • Shutter Island

  • The Hangover

  • Revolutionary Road

    ★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • Zodiac

  • The Prestige

    ★★★★★

  • The Departed

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★★

  • Walk the Line

    ★★★★

  • Crash

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Tokyo Godfathers

    ★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • The Pianist

    ★★★½

  • Spirited Away

  • Donnie Darko

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★½

  • Memento

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • The Sixth Sense

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Titanic

  • Se7en