Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Don't Look Now: We're Being Shot At

Don't Look Now: We're Being Shot At

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hombre

Hombre

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
Help!

Help!

1965
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
09
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
The House That Screamed

The House That Screamed

1969
×
★★★★
Edit this entry  
07
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★★
Edit this entry  
03
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Collector

The Collector

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Dissident

The Dissident

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★½
Edit this entry  
23
Castle Keep

Castle Keep

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★½
Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Chase

The Chase

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Damned

The Damned

1969
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★★★
Edit this entry  
14
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Django

Django

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mackenna's Gold

Mackenna's Gold

1969
×
★★★½
Edit this entry  
06
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Last Days Here

Last Days Here

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
True Grit

True Grit

1969
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hell in the Pacific

Hell in the Pacific

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kes

Kes

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry