• Kill, Baby... Kill!

    ★★★½

  • Seconds

    ★★★★

  • Django

    ★★★★

  • The Chase

    ★★★★½

  • Doctor Zhivago

    ★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • The Spy Who Came In from the Cold

    ★★★★

  • Help!

    ★★★½

  • The Great Race

    ★★★★

  • The Collector

    ★★★★

  • Repulsion

    ★★★★

  • The Hill

    ★★★★½

  • Alphaville

    ★★★★

  • The Ipcress File

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • The Greatest Story Ever Told

    ★★★

  • Fantomas

    ★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★½

  • Mary Poppins

    ★★★½

  • A Hard Day's Night

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Zulu

    ★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • The Pink Panther

    ★★★½

  • The Kiss of the Vampire

    ★★★

  • The Great Escape

    ★★★★

  • Jason and the Argonauts

    ★★★½

  • Cleopatra

    ★★★½

  • The Nutty Professor

    ★★★

  • 55 Days at Peking

    ★★★½

  • The Birds

    ★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★½

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★½

  • Barabbas

    ★★★

  • The Innocents

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★

  • The Guns of Navarone

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★½

  • Spartacus

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★½

  • The Apartment

    ★★★★

  • The Time Machine

    ★★★★

  • Exodus

    ★★★½

  • Journey to the Center of the Earth

    ★★★½

  • Ben-Hur

    ★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★½

  • Around the World in Eighty Days

    ★★★½

  • Giant

    ★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★½

  • Moby Dick

    ★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • The Searchers

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Seven Brides for Seven Brothers

    ★★★

  • 20,000 Leagues Under the Sea

    ★★★★

  • Johnny Guitar

    ★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★

  • The Naked Jungle

    ★★★½