• Amour

    Amour

    ★★★½

    Spoiler alert: You won't pass precisely two pleasant hours

  • The Bothersome Man

    The Bothersome Man

    ★★★½

    Fake new world

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    The devil is in the details

  • Dogtooth

    Dogtooth

    ★★★½

    Yorgos Lanthimos wants to make everyone nervous and, for better or for worse, he gets it.

  • Border

    Border

    ★★★★

    When I saw the film I had just read this famous book Sapiens by Professor Yuval Noah Harari. He talks about the moment in which different species of humans lived on Earth and how some (we, Homo Sapiens) annihilated the others. But what would happen if some members of other species of the Homo branch had survived and roam for Scandinavia trying to survive?

  • Leviathan

    Leviathan

    ★★★★

    A "fairy tale" about how Putin Russia's power and corruption works even in the most lost place in the country. The strangest thing is the film is financed by the Russian mob, sorry government. Someone, of course, didn't do his job propperly before putting the approval stamp.

  • It Follows

    It Follows

    ★★★★

    The script has some black holes, but the film flows naturally, far away from the hysterical Hollywood horror stuff. The teenagers are not assholes and the whole thing reminds me the excellent Let the Right One In.

  • We Need to Talk About Kevin

    We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

    When the bitch is not the mother... is the son. A disturbing two hours, specially not recomended for young parents. Tilda Swinton deserves all the awards she won. Her effort and her constant conflict mother-child is the best thing of the movie. The use of the songs, however, is not suitable for the images.

  • Why Don't You Play in Hell?

    Why Don't You Play in Hell?

    ★★★★½

    Oh yeah! Best yakuza's film of the century.

  • The Eagle Has Landed

    The Eagle Has Landed

    ★★★½

    All these american and british actors in german dresses trying to make a plan to kidnapping Churchill is not very credible, above all Michael Caine, but the fun is assured if you like WWII movies.

  • Zombie Flesh Eaters

    Zombie Flesh Eaters

    ★★★

    A dangerous white shark is happily swimming in cristal waters. Then, from the deep, appears something that appears to be human. And then the epic battle begins...

  • Shivers

    Shivers

    ★★★½

    Absolutely insane. These kind of zombies don't wanna eat you, they wanna fuck you. They don't mind if you are man, women, girl, boy or the older couple in town. The evil doctor surname is, of course, Hobbes. We all are a wolf for ourselves!