Lucas has logged 128 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Newlyweeds

Newlyweeds

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bridegroom

Bridegroom

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paradise

Paradise

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
23
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rubberneck

Rubberneck

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Give It a Year

I Give It a Year

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Supporting Characters

Supporting Characters

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Tower

The Tower

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Scenic Route

Scenic Route

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Breaking the Girls

Breaking the Girls

2012
×
Edit this entry  
15
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
C.O.G.

C.O.G.

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Empire State

Empire State

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lovelace

Lovelace

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Upside Down

Upside Down

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dealin' with Idiots

Dealin' with Idiots

2013
×
Read the review Edit this entry  
05
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Somm

Somm

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lifeguard

The Lifeguard

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★½
Edit this entry  
22
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
21 & Over

21 & Over

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Room 237

Room 237

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sharknado

Sharknado

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Wrong

Wrong

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Juno

Juno

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry