Lucas has logged 42 entries for films during January 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Polisse

Polisse

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Small, Beautifully Moving Parts

Small, Beautifully Moving Parts

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Concussion

Concussion

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Terms and Conditions May Apply

Terms and Conditions May Apply

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pit Stop

Pit Stop

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rampart

Rampart

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ghost Team One

Ghost Team One

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Joy de V.

Joy de V.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Best Friends Forever

Best Friends Forever

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Circles

Circles

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Google and the World Brain

Google and the World Brain

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ted

Ted

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Girl Walk // All Day

Girl Walk // All Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bullhead

Bullhead

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Declaration of War

Declaration of War

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lockout

Lockout

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
½
Read the review Edit this entry