• The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Des

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Given

    ★★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★½

  • The Most Dangerous Animal of All

    ★★

  • Minari

    ★★★★

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Her Blue Sky

    ★★★

  • Hello World

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★½

  • Waves

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Truth

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★

  • Repression

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Given

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Ride Your Wave

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★

  • The Warden

    ★★★★

  • Just 6.5

    ★★½

  • A Hairy Tale

    ½

  • Castle of Dreams

    ★★★

  • Monos

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Finding Farideh

    ★★★

  • A Bigger Game

    ★★½

  • House of Hummingbird

    ★★★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★★½

  • I Want to Eat Your Pancreas

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Penguin Highway

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Banana Fish

    ★★★★★

  • Centipede

    ½

  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

    ★★½

  • Ruben Brandt, Collector

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • Mirai

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Patrick Melrose

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★★★

  • Bungo Stray Dogs: Dead Apple

    ★★★½

  • Pig

    ★★★

  • Bomb: A Love Story

    ★★

  • Sheeple

    ★★

  • The Lost Strait

    ★★

  • Cold Sweat

    ★★

  • Hereditary

    ★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★

  • Wake Up, Arezu!

    ★★★

  • Invasion

  • Coco

    ★★★½

  • The Wife

    ★★★½

  • The Third Murder

    ★★★★

  • mother!

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★

  • No Date, No Signature

    ★★