Sort by

Luke has logged 50 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★½
Edit this entry  
29
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Journey

The Great Journey

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Without Your Interpretation

Without Your Interpretation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mass of Images

Mass of Images

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry