Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Amaram Akhilam Prema

Amaram Akhilam Prema

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Kush

Kush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Edit this entry  
31
Nathicharami

Nathicharami

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ondu Motteya Kathe

Ondu Motteya Kathe

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Uri: The Surgical Strike

Uri: The Surgical Strike

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Jaatishwar

Jaatishwar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Chotushkone

Chotushkone

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jaatishwar

Jaatishwar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Belaseshe

Belaseshe

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gumnaami

Gumnaami

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Baishe Srabon

Baishe Srabon

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rajkahini

Rajkahini

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Lootera

Lootera

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Makdee

Makdee

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
100

100

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Pathala Bhairavi

Pathala Bhairavi

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Aaradhana

Aaradhana

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
Malliswari

Malliswari

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Malliswari

Malliswari

2004
×
★★★
Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Palasa 1978

Palasa 1978

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
15
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry