Sort by

Chan💜 has logged 328 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Edit this entry  
24
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
He Took His Skin Off for Me

He Took His Skin Off for Me

2014
×
Edit this entry  
14
Elephant

Elephant

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pavilion

Pavilion

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
Coherence

Coherence

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Edit this entry  
23
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Can man skate his way into heaven?

Can man skate his way into heaven?

×
Edit this entry  
18
Death Is Just Around The Corner

Death Is Just Around The Corner

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Edit this entry  
11
Colours

Colours

2019
×
Edit this entry  
10
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
Read prior review Edit this entry