lobsta has logged 797 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Attack of the Crab Monsters

Attack of the Crab Monsters

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Gun That Won the West

The Gun That Won the West

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Old Dark House

The Old Dark House

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hit & Run

Hit & Run

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Frankenstein Theory

The Frankenstein Theory

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good People

Good People

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
The Glove

The Glove

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jack Goes Boating

Jack Goes Boating

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Silverado

Silverado

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Origins

I Origins

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Read the review Edit this entry  
24
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
8 Women

8 Women

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Kahuna

The Big Kahuna

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mask of Fu Manchu

The Mask of Fu Manchu

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red Riding: The Year of Our Lord 1980

Red Riding: The Year of Our Lord 1980

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life of Crime

Life of Crime

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Student Bodies

Student Bodies

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry