lobsta has logged 50 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tamara Drewe

Tamara Drewe

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
DamNation

DamNation

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Magician

The Magician

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Road to Paloma

Road to Paloma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Room 666

Room 666

1982
×
Read the review Edit this entry  
19
Great Directors

Great Directors

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fair Game

Fair Game

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Django

Django

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Offence

The Offence

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Go

Go

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Judge

The Judge

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Fury

Black Fury

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
You Kill Me

You Kill Me

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Open Windows

Open Windows

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry