• Snow White and the Seven Dwarfs

  • A Star Is Born

    ★★★

  • Sabotage

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★★

  • Anna Karenina

    ★★½

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • Black Fury

    ★★★½

  • The Mystery of the Mary Celeste

    ★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★½

  • Triumph of the Will

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • Bad Seed

    ★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Duck Soup

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Footlight Parade

    ★★★½

  • A Shriek in the Night

    ★★★

  • Gold Diggers of 1933

    ★★★★½

  • Zero for Conduct

    ★★★

  • King Kong

  • 42nd Street

    ★★½

  • The Bitter Tea of General Yen

  • Island of Lost Souls

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

    ★★★½

  • The Mask of Fu Manchu

    ★★★½

  • Red Dust

    ★★★½

  • The Old Dark House

    ★★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★½

  • Bird of Paradise

    ★★★½

  • White Zombie

    ★★★½

  • Vampyr

    ★★★★½

  • Grand Hotel

    ★★★½

  • Probation

    ★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★

  • The Mummy

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

  • Frankenstein

  • Blonde Crazy

    ★★★

  • Platinum Blonde

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • The Public Enemy

  • Tabu

    ★★½

  • The Skin Game

    ★★½

  • Dracula

  • City Lights

    ★★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★½

  • Madam Satan

    ★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • The Ghost That Never Returns

    ★★★½

  • Blackmail

    ★★★

  • Pandora's Box

    ★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★

  • The Circus

    ★★★½

  • The Octopus

  • The Cat and the Canary

    ★★★

  • The Unknown

    ★★★★½

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★½

  • Metropolis

  • Faust

    ★★★★

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★★

  • The Bat

    ★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • He Who Gets Slapped

    ★★★½

  • Nanook of the North

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • The Boat

    ★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★

  • One Week

    ★★★★