Sort by

Loch ☕ has logged 138 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Grinch

The Grinch

2018
×
Edit this entry  
12
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Diabolique

Diabolique

1955
×
Edit this entry  
08
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crooked Rot

Crooked Rot

2008
×
Edit this entry  
27
Tiny Toons Night Ghoulery

Tiny Toons Night Ghoulery

1995
×
Edit this entry  
27
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Haunted House

The Haunted House

1929
×
Edit this entry  
20
The Mad Doctor

The Mad Doctor

1933
×
Edit this entry  
20
Saw

Saw

2003
×
Edit this entry  
20
Don't

Don't

2007
×
Edit this entry  
19
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ringu

Ringu

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Outer Space

Outer Space

1999
×
Read the review Edit this entry  
09
Hell's Bells

Hell's Bells

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hands of Purple Distances

Hands of Purple Distances

1962
×
Edit this entry  
08
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Why Horror?

Why Horror?

2014
×
★★
Edit this entry  
01
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Visit

The Visit

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Demon

The Demon

1972
×
Edit this entry  
26
Bobby Yeah

Bobby Yeah

2011
×
Edit this entry