• Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • Onibaba

    ★★★½

  • Lord of the Flies

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★

  • 8½

  • Lolita

    ★★★

  • Hands of Purple Distances

  • Last Year at Marienbad

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • Night of the Demon

    ★★★

  • The Incredible Shrinking Man

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★★

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★★

  • Diabolique

    ★★★

  • Them!

    ★★★★★

  • Scrooge

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

  • In a Lonely Place

  • Rope

    ★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

  • Dead of Night

    ★★★½

  • Lifeboat

    ★★★★

  • The Seventh Victim

    ★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★

  • Dumbo

    ★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★

  • Lonesome Ghosts

  • Modern Times

    ★★★

  • The Mad Doctor

  • The Most Dangerous Game

    ★★★

  • The Haunted House

  • Hell's Bells

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • The Merry Skeleton