• Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Scoob!

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Game of Death Redux

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★★

  • Good Omens

    ★★★★½

  • Murder Mystery

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Secret Life of Pets 2

    ★★½

  • Aladdin

    ★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Missing Link

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★½

  • Vice

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Creed II

    ★★★★

  • The Grinch

    ★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★½

  • On the Basis of Sex

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Green Book

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • The Image Book

    ★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Overboard

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Bao

    ★★★★★

  • In Search of Ozu

    ★★★★

  • Period. End of Sentence.

    ★★★½

  • Ready Player One

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★½

  • Black Panther

    ★★★★★

  • RBG

    ★★★★

  • Wildlife

    ★★★

  • The Post

    ★★★★★

  • All the Money in the World

    ★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • The Games of the V Olympiad Stockholm, 1912

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Molly's Game

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • It

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★