Sort by

Adam has logged 312 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lili

Lili

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Theorem

Theorem

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cutting Edge

The Cutting Edge

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Viva

Viva

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tales of Beatrix Potter

Tales of Beatrix Potter

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fugitive Kind

The Fugitive Kind

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Melody Time

Melody Time

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Inland Sea

The Inland Sea

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry