Sort by

steve... has logged 51 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kes

Kes

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Disorder

Disorder

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gary Numan: Android In La La Land

Gary Numan: Android In La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Men

Little Men

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Poor Cow

Poor Cow

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I'll Never Forget What's'isname

I'll Never Forget What's'isname

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bed Sitting Room

The Bed Sitting Room

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
O Lucky Man!

O Lucky Man!

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry