Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Read prior review Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Book of Sun

The Book of Sun

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Black Book

Little Black Book

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
21
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Read the review Edit this entry  
04
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Read the review Edit this entry