2020

lujain lujain’s year to date

Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • The Book of Sun

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

The Godfather

Mar 30

Most Watched

8 Mile

3 times

Horrible Bosses 2

twice

The Death of Stalin

twice

Spirited Away

twice

Mona Lisa Smile

twice

Last Film

Demolition

Dec 1

Genres, Countries & Languages

Drama
73 films
Comedy
55 films
Adventure
49 films
Action
46 films
Sci Fi
32 films
Fantasy
31 films
Crime
30 films
Thriller
24 films
Romance
19 films
Animation
12 films
USA
130 films
UK
19 films
Japan
13 films
France
12 films
Germany
8 films
Canada
6 films
Belgium
2 films
New Zealand
2 films
India
1 film
English
137 films
Japanese
15 films
French
15 films
Italian
13 films
Spanish
12 films
German
11 films
Russian
6 films
Cantonese
4 films
Arabic
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 111

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

lujain’s most liked review

lujain’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Catwoman
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Wasati
Average weighted rating:

3.1

Films lujain watched in 2020

  • Demolition
  • Life of the Party
  • Bohemian Rhapsody
  • Pineapple Express
  • Horrible Bosses 2
  • O Brother, Where Art Thou?
  • The Death of Stalin
  • A Serious Man
  • Holidate
  • The Irishman: In Conversation
  • Maps to the Stars
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • Spirited Away
  • Spirited Away
  • Marie Antoinette
  • The Big Short
  • Meet the Parents
  • Water for Elephants
  • The Book of Sun
  • The Man Who Knew Infinity
  • Nightcrawler
  • Mona Lisa Smile
  • Mona Lisa Smile
  • The Talented Mr. Ripley
  • Girl, Interrupted
  • Little Black Book
  • Charlie's Angels
  • Men in Black
  • Get Him to the Greek
  • Enola Holmes
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Porco Rosso
  • The Cat Returns
  • My Neighbor Totoro
  • Liar Liar
  • The Godfather
  • 8 Mile
  • Prisoners
  • The Devil All the Time
  • Chinatown
  • Back to the Future Part II
  • Aquaman
  • Sorry to Bother You
  • Beetlejuice
  • Green Lantern
  • Shazam!
  • Batman & Robin
  • Wonder Woman
  • Batman Returns
  • Batman
  • Catwoman
  • Casino
  • Justice League
  • Man of Steel
  • Joker
  • The Fisher King
  • Ford v Ferrari
  • Back to the Future
  • Ocean Waves
  • Tales from Earthsea
  • Only Yesterday
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • School of Rock
  • Wasati
  • The Usual Suspects
  • Pitch Perfect
  • The Big Lebowski
  • American Hustle
  • Snatch
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Horrible Bosses 2
  • Snowden
  • The 40 Year Old Virgin
  • The Nice Guys
  • The Death of Stalin
  • Carlito's Way
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Burn After Reading
  • Inglourious Basterds
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Notebook
  • My Neighbors the Yamadas
  • It Must Be Heaven
  • 8 Women
  • My Neighbor Totoro
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • The Cat Returns
  • Batman Begins
  • Spider-Man: Far from Home
  • Avengers: Endgame
  • Captain Marvel
  • Ant-Man and the Wasp
  • Avengers: Infinity War
  • Black Panther
  • Spider-Man: Homecoming
  • Scent of a Woman
  • Thor: Ragnarok
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Iron Man
  • Doctor Strange
  • Captain America: Civil War
  • 8 Mile
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy
  • 8 Mile
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Captain America: The First Avenger
  • Murder on the Orient Express
  • The Devil Wears Prada
  • Thor
  • October Sky
  • Marriage Story
  • The Incredible Hulk
  • 1917
  • Midsommar
  • The Lighthouse
  • Iron Man 2
  • Jojo Rabbit
  • Vertigo
  • Prisoners
  • Booksmart
  • Us
  • Rain Man
  • Parasite
  • Knives Out
  • The Catcher Was a Spy
  • See No Evil, Hear No Evil
  • (500) Days of Summer
  • Bad Boys
  • Best Man Down
  • Cast Away
  • The Terminal
  • The Pursuit of Happyness
  • Saving Private Ryan
  • V for Vendetta
  • Escape From Alcatraz
  • Dazed and Confused
  • The Aviator
  • GoodFellas
  • Zodiac
  • The Godfather

World Map

Highly rated films lujain is yet to see

  • How To With John Wilson
  • Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • The History of the Seattle Mariners
  • The Three Deaths of Marisela Escobedo
  • David Byrne's American Utopia
  • The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more