• Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Little Women

  • 1917

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

  • Marriage Story

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Midsommar

  • Avengers: Endgame

  • Booksmart

  • The Peanut Butter Falcon

  • The Last Black Man in San Francisco

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • mid90s

  • Beautiful Boy

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Black Panther

  • The Miseducation of Cameron Post

  • Lady Bird

  • The Florida Project

    ★★★★

  • history of the entire world, i guess

    ★★★★★

  • Hot Summer Nights

    ★★★★

  • Baby Driver

  • Call Me by Your Name

  • Ingrid Goes West

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Lion

  • Moonlight

  • La La Land

    ★★★★★

  • Café Society

  • Paper Towns

    ★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

  • The Road Within

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

  • The Wolf of Wall Street

  • Her

    ★★★★★

  • Begin Again

    ★★★

  • Dallas Buyers Club

  • The To Do List

  • The Wind Rises

  • The Great Gatsby

  • The Way Way Back

  • Silver Linings Playbook

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

  • One Day

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • It's Kind of a Funny Story

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Whip It

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • Adventureland

  • Coraline

    ★★★★½

  • The Dark Knight

  • Mamma Mia!

  • Slumdog Millionaire

  • 21

    ★★½

  • The Kite Runner

  • Across the Universe

  • Into the Wild

    ★★★★

  • Juno

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • Hairspray