• Possession

    Possession

    ★★★

    she’s so real

  • Titane

    Titane

    ★★★

    too weird for me

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

    Gene Wilder did a magnificent and unmatched job bringing Wonka to life, the conspicuous madness shining through his eyes is most enjoyable

  • Into the Wild

    Into the Wild

    ★★★★★

    give me a few years and I could be him

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★

    I wish I could live in Barbie Land :(

  • Coco

    Coco

    ★★★★

    most accurate latinx family ever

  • Incantation

    Incantation

    ½

    kinda sad ending crap movie

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

    what? but in a good way

  • Possession

    Possession

    ★★★

    Oh how I live for the drama of the 80s!

    Also the fact that despite them not letting our girlie change out of that ugly dress, be as delusional as possible and spend the entirety of the 2 hours screaming bloody murder she still turned her whole pussy out.

    They really hate to see a girlboss winning.

  • Infinity Pool

    Infinity Pool

    ★★★

    what

  • The House

    The House

    ★★★★

    First 2 stories are superb, the feelings of being trapped and not being able to go out of what is hegemonically expected of you as an individual in a certain social sphere are so scary

  • Buffalo '66

    Buffalo '66

    ★★

    Okay incel… Christina Ricci looked great. Some cool shots.