Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Hope Springs

Hope Springs

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Open House

The Open House

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Vacation

Vacation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fury of a Patient Man

The Fury of a Patient Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear

Fear

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unthinkable

Unthinkable

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cardboard Gangsters

Cardboard Gangsters

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brothers by Blood

Brothers by Blood

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Edit this entry