Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Penelope

Penelope

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry