Sort by

London has logged 840 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New Yuck

New Yuck

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grand Isle

Grand Isle

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kill Your Self

Kill Your Self

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hero

The Hero

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry