Sort by

LondonStrada has logged 166 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Watcher

Watcher

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
They/Them

They/Them

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Holland's Opus

Mr. Holland's Opus

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry