loogenhausen has logged 241 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Call of Heroes

Call of Heroes

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Monster

The Monster

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Father's Day

Father's Day

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Colt 45

Colt 45

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Shower

The Shower

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shut In

Shut In

2016
×
★½
Edit this entry  
13
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Trash Fire

Trash Fire

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
Let Her Out

Let Her Out

2016
×
Edit this entry  
04
Tonight She Comes

Tonight She Comes

2016
×
Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Doug Benson: Doug Dynasty

Doug Benson: Doug Dynasty

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry