lookatmyknees has logged 119 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
Edit this entry  
09
Teenage Hooker Became Killing Machine

Teenage Hooker Became Killing Machine

2000
×
Edit this entry  
29
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Caninabis

Caninabis

1979
×
Edit this entry  
21
The Dingles

The Dingles

1988
×
Edit this entry  
13
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
09
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
Edit this entry  
26
Brain Dead

Brain Dead

1990
×
Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
04
Best in Show

Best in Show

2000
×
Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
Edit this entry  
14
First Cow

First Cow

2019
×
Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Killing

The Killing

1956
×
Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
24
The Box

The Box

1967
×
Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Edit this entry  
23
Heavy Traffic

Heavy Traffic

1973
×
Edit this entry  
22
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
Edit this entry  
21
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
20
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
Edit this entry  
19
Best in Show

Best in Show

2000
×
Edit this entry  
18
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Flickering Lights

Flickering Lights

2000
×
Edit this entry  
13
Home By Christmas

Home By Christmas

2006
×
Edit this entry  
06
The Journey of Natty Gann

The Journey of Natty Gann

1985
×
Edit this entry  
04
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2005
×
Edit this entry  
27
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Boxing Helena

Boxing Helena

1993
×
Edit this entry  
22
I-Man

I-Man

1986
×
Edit this entry  
20
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
Edit this entry  
17
In the Doghouse

In the Doghouse

1998
×
Edit this entry  
08
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
Edit this entry  
08
Mr. Rice's Secret

Mr. Rice's Secret

2000
×
Edit this entry  
07
The Beaver Trilogy

The Beaver Trilogy

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Sincerely Louis C.K.

Sincerely Louis C.K.

2020
×
Edit this entry  
03
Calamari Union

Calamari Union

1985
×
Edit this entry  
30
The Funeral

The Funeral

1996
×
Edit this entry  
30
Creating Rem Lezar

Creating Rem Lezar

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
26
The Dead

The Dead

1960
×
Edit this entry  
26
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
Edit this entry