Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tentacles

Tentacles

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read other review Edit this entry  
20
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Salon Mexico

Salon Mexico

1949
×
★★
Edit this entry  
17
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Censor

Censor

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
14
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lisa Frankenstein

Lisa Frankenstein

2024
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Prostitute Love

My Prostitute Love

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
05
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★½
Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cloud 9

Cloud 9

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Argylle

Argylle

2024
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Founders Day

Founders Day

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
24
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
★★★
Edit this entry  
23
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Night Swim

Night Swim

2024
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry