Sort by

lookitsline has logged 455 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
In the Fire

In the Fire

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conference

The Conference

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Through My Window: Across the Sea

Through My Window: Across the Sea

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead End

Dead End

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
You Can Live Forever

You Can Live Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
See You on Venus

See You on Venus

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Fair Play

Fair Play

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hell House LLC Origins: The Carmichael Manor

Hell House LLC Origins: The Carmichael Manor

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hell House LLC III: Lake of Fire

Hell House LLC III: Lake of Fire

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Creep

Creep

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taylor Swift: The Eras Tour

Taylor Swift: The Eras Tour

2023
×
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dinosaurs: The Final Day with David Attenborough

Dinosaurs: The Final Day with David Attenborough

2022
×
Edit this entry  
13
Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fingernails

Fingernails

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Seahorse: The Dad Who Gave Birth

Seahorse: The Dad Who Gave Birth

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Orion: The Man Who Would Be King

Orion: The Man Who Would Be King

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Edit this entry  
28
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Hip Hop Hoax

The Great Hip Hop Hoax

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry