A has logged 159 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Crow

The Crow

1994
×
Edit this entry  
27
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
Read the review Edit this entry  
12
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
Read the review Edit this entry  
12
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
Read the review Edit this entry  
10
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
05
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
Edit this entry  
05
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
Read the review Edit this entry  
30
Mulan

Mulan

1998
×
Edit this entry  
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
Read the review Edit this entry  
29
Sonatine

Sonatine

1993
×
Edit this entry  
29
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
Late Spring

Late Spring

1949
×
Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Edit this entry  
24
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
Edit this entry  
20
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Edit this entry  
18
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Awake

Awake

2021
×
½
Edit this entry  
17
Skater Girl

Skater Girl

2021
×
½
Edit this entry  
14
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
Edit this entry  
13
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
12
City of God

City of God

2002
×
Edit this entry  
12
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
Edit this entry  
12
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
Edit this entry  
28
American Pie

American Pie

1999
×
½
Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
East of Eden

East of Eden

1955
×
Edit this entry  
24
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★
Edit this entry  
19
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Edit this entry