lordampersand has logged 67 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Edit this entry  
24
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Promare

Promare

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Narco

Narco

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Max Reload and the Nether Blasters

Max Reload and the Nether Blasters

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Astérix at the Olympic Games

Astérix at the Olympic Games

2008
×
Edit this entry  
23
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Paris

Lost in Paris

2016
×
Edit this entry  
22
Legacy of Lies

Legacy of Lies

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Asterix and the Vikings

Asterix and the Vikings

2006
×
★½
Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
Glass

Glass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Antiporno

Antiporno

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ghost in the Shell: The New Movie

Ghost in the Shell: The New Movie

2015
×
★★
Edit this entry  
04
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Devs

Devs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
All Creatures Welcome

All Creatures Welcome

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dead Dicks

Dead Dicks

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blood Vessel

Blood Vessel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tron

Tron

1982
×
★★★
Edit this entry  
10
Beats

Beats

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Around the Sun

Around the Sun

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Octonauts and the Caves of Sac Actun

Octonauts and the Caves of Sac Actun

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry