• Wangbu

    Wangbu

    ★★★★★

    "Buhay ang katumbas ng bawat dugong pumatak sa katawan ng aking asawa't anak."

    See, whenever a film is claimed to be good, there will always be expectations of fluid storytelling, jaw-dropping visuals, immaculate performances, and a sweeping score that ties all the elements together. Wangbu has none of that.

    Wangbu is an inverted colloquial wordplay of the Filipino word "Buwang" which means "insane".

    Wangbu is one of those formulaic and forgotten Pinoy Action Movies that essentially feature a corrupt chief…

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    A few years ago, I was at Sakuradamon Subway Station when I came across an English guy who seemed to be having a hard time getting to his destination. At first, I watched from afar as he tried to ask for directions from three high school students. Horrified, the students nudged each other and started mumbling and pointing fingers as to who should answer the guy. With a shaky voice, one of them blurted out "So, so...sorry. We don't speak…

  • Beau Pere

    Beau Pere

    My father would kill me for watching this.

  • Door Lock

    Door Lock

    ★★★

    I am moving in a new flat in Wakayama next month ALONE and the flat I'm moving into has the same access system like the protagonist's unit.

    I'm not going to lie, I regret watching this film. It honestly scared me. I will def install 5 locks before I move in.

    P.S. Can you imagine what it's like to live with an evil version of the guy in 3-Iron?

    South Korean Films List
    2020: First Time Watches List

  • Ardor

    Ardor

    ★★★½

    The exhilarating feeling of falling in love generally doesn’t last forever. When you first fall in love with someone, you might experience passion, excitement, and rushes of dopamine from simply getting a text from them.

    But the intensity of these feelings usually fades over time. Sure, stable, lasting love exists. But those first-date butterflies will only take you so far.

    Once the glitter fades, you might realize that the love just isn’t there. Or maybe you realize you’re in love…

  • The Fire Within

    The Fire Within

    ★★★★★

    The whole time I was watching this, I felt as if like everything around me disappeared. I lost track of the time, I forgot where I was, and it was like the world stopped and the screen in front of me was the only thing that existed. Was that spatial presence?

    After watching Malle's Le Feu Follet, I went straight to our kami-dana. I clapped my hands, closed my eyes, bowed and prayed silently to our kami. Now here I…

  • The Pollen of Flowers

    The Pollen of Flowers

    ★★★½

    Best known as the first South Korean film to openly feature a homosexual relationship, The Pollen of Flowers is a dark allegory for abusive power and self-immolating desire that follows Hyeong Ma, a businessman, who brings home his young, male, secretary/gay lover Dan Ju for a visit. What sets the ball rolling is when Dan Ju falls in love with the younger sister of Hyeong Ma's concubine. Thus begins an affair that, unsurprisingly, leads to disastrous consequences.

    At the time…

  • I Saw the Devil

    I Saw the Devil

    ★★★★★

    I want to start off by saying that no amount of superlatives could quite explain how much I love this film. Don't get me wrong, A Dirty Carnival is still my favourite South Korean Film but I Saw the Devil is certainly high up on my list.

    I Saw the Devil is a cutting depiction of the effect that committing violence has on men psyche's. Apart from that, it also makes a point about revenge that no other film has…

  • Man with a Movie Camera

    Man with a Movie Camera

    ★★★★★

    This film is just so beautiful. I...have no words.

    #48 on My Favourite Films List
    #39 on 2020: First Time Watches List

  • Free Fall

    Free Fall

    ★★★½

    Described by some as the German Brokeback Mountain, Free Fall is a heart-rending tale of a man's refusal to accept his true self, that simply lacks the sheer gut-wrenching heartache and depth of Ang Lee's classic.

    The German Brokeback Mountain soubriquet may not be quite right, but Free Fall is still an outstanding film and I have to admit that I genuinely liked it. It is a paragon of German cinematography and deserves far more acclaim and accolades than it has received thus far.

    #102 on my 2020: First Time Watches List

  • White Lie

    White Lie

    ★★★★

    The Complete and Utter Exhaustion of Lying: The Movie

  • A Ghost Story

    A Ghost Story

    ★★★★★

    I sat during the credits for about five minutes in complete silence, and that alone says a lot about this film.

    A Ghost Story proves that the frightening part of any horror tale isn't really the entity lurking in the dark nor the everyday objects moving of their own accord. It's the reminder that Death is coming for us all.

    While Lowery's method of delivery may not be conventionally scary and that the sad, sedate first half-hour may test some…